گزارش؛ جنگ گل گهر و استقلال تمام شدنی نیست!

و باز هم جای خالی «فرهنگ»

گزارش؛ جنگ گل گهر و استقلال تمام شدنی نیست!

با گذشت سه روز از دیدار جنجالی گل گهر و استقلال، اعضای دو تیم همچنان در متن ماجرا حضور دارند و با مصاحبه‌هایی که حالت پاسخگویی به طرف مقابل پیدا کرده، هیچ تلاشی برای بستن پرونده این دیدار در رسانه‌ها و انتظار برای تصمیم گیری در کمیته انضباطی ندارند.

به گزارش کرمان ساکر، یک سوت درست از سوی امیر عرب براقی در واپسین لحظات دیدار گل گهر سیرجان و استقلال کافی بود تا جنجال بزرگ هفته هفتم لیگ برتر رقم بخورد. گل گهری‌ها که تا قبل از پنالتی کوین یامگا، یکی از تیم‌های بی شکست لیگ بودند، با اعلام پنالتی به سود استقلال از روی نیمکت کنده شدند و به کلیدی ترین تصمیم عرب براقی برای تعیین نتیجه دیدار اعتراض کردند.

اما اعتراض گل گهری‌ها که باید در فوتبال، طبیعی قلمدادش کرد، پایان اعتراض در دیدار نبود و بعد از مشاجره بین نیمکت دو تیم که گفته می‌شود از طرف ریکاردو ساپینتو سرمربی استقلال و سعید الهویی مربی گل گهر کلید خورده است، صحنه‌های جنجالی تر و عجیب تری هم ثبت شد. سرمربی پرتغالی استقلال که رفتار تهاجمی و خشمگینانه او در هفته‌های گذشته نیز بروز پیدا کرده، در سیرجان نیز خبرساز شد و در حالی که کسی قادر به کنترل او نبود، به سختی در لحظات پایانی و با چاشنی گل شدن پنالتی یامگا آرام گرفت.

آنچه که بعد از سوت پایان دیدار مشخص بود، اینکه فعالیت خبرنگاران برای انتشار اظهارات اعضای دو تیم شدت می‌گیرد و قطعا بسیاری از نفرات دو تیم نیز مشتاق به مصاحبه و روایت کردن صحنه‌های جنجالی هستند. در پایان دیدار، ابتدا حواس‌ها به سوی نشست خبری بود که اولین محل برای ابراز اظهارات مربیان تیم‌هاست. روی ماتا مربی استقلال اعلام کرد ساپینتو به کسی بی احترامی نکرده و صحبت‌های نیمکت گل گهر با او آغازگر حواشی بوده؛ در طرف دیگر مجتبی سرآسیایی که به جای امیر قلعه نویی در نشست خبری حضور یافته بود، ساپینتو را به «لات بازی» متهم کرد و به شخصیت این مربی جنجالی پرتغالی ایراد گرفت.

با این حال آتش جنجال‌های سیرجان فقط معطوف به نشست خبری نشد و پس از اینکه با گذشت ساعاتی فقط کمی از حجم آن‌ها کاسته شد، اعضای دو تیم مرحله دیگری از حواشی را در رسانه‌ها کلید زدند که در ادامه بخشی از آن‌ها را مرور می‌کنیم:

بیژن طاهری سرپرست تیم استقلال: «قلعه نویی و سایپنتو برای یکدیگر احترام زیادی قائل بودند. متاسفانه دستیاران قلعه‌نویی این احترام را حفظ نکردند. استفاده از الفاظ «لات کجا هستید» و «پشتش به کجا گرم است» و از این قبیل جملات شایسته نیست. من از این دوستان می‌پرسم که شما این الفاظ را از کجا یاد گرفته‌اید که وارد فوتبال می‌کنید؟ ظاهر و باطن ساپینتو یکی است و زیر و رو نمی‌کشد. این نوع ادبیات نباید در فوتبال استفاده شود. او خارجی است. پشتش به چه کسی باید در اینجا گرم باشد؟ مگر کسی را می‌شناسد؟ پشت شما به چه کسی گرم است که اینقدر راحت به بقیه توهین می‌کنید؟ ظرفیت باخت داشته باشید و به اتهام کذب و مسائل حاشیه‌ای روی نیاورید. »

خسرو حیدری مربی تیم استقلال: «من در زمان اتفاقات اواخر مسابقه، نزدیک صحنه‌ها بودم و همه چیز را دیدم. ساپینتو کاری انجام نداد که مستحق کارت قرمز باشد، بلکه دلیل شلوغی‌ها، تحریکات نیمکت نشینان گل گهر بود. آن‌ها نه تنها از نیمکت خودشان به سمت نقطه کرنر آمدند و به داور و کمک اعتراض کردند، بلکه مقابل نیمکت ما هم تجمع کردند و باعث تحریک تیم ما شدند. اگر نیمکت گل‌گهر به تصمیم درست داور احترام می‌گذاشت، هیچ کدام از این اتفاقات نمی‌افتاد. ساپینتو دلیلی برای اعتراض نداشت زیرا تیمش در دقایق پایانی، صاحب ضربه پنالتی شد و هیچ نیازی به اعتراض نداشت. نیمکت تیم گل گهر باعث شلوغ کاری و جنجال‌ها بود و آن‌ها نه تنها به سرمربی ما اتهام کذب زدند، بلکه بعد از بازی هم از ادبیات بسیار زشت و ناپسندی استفاده کردند که بی احترامی کامل بود و انتظار چنین رفتاری را نداشتم. »

هاشم بیگ زاده مربی تیم گل گهر: «آقای طاهری بزرگ و پیشکسوت ما است، احترام او بر ما واجب است. از ایشان بعید بود که بدون تحقیق در مورد صحبتی که به زبان پرتغالی انجام شده، صحبت کند. اگر ایشان متوجه زبان پرتغالی و صحبت‌های ساپینتو می‌شد، قطعاً این اظهار نظرات را انجام نمی‌دادند. یک زمانی خودم 3 تا 4 هفته در برزیل بودم و زبان این دو کشور مشترک است. کلمات رکیک را متوجه شدم که آقای ساپینتو استفاده کرد. متاسفانه آن کلمات به گونه‌ای است که رعایت ادب و شان قلم ایجاب نمی‌کند که آنها را تکرار کنم یا شما بنویسید. این آقا در گذشته هم رفتارهای خارج از عرف داشته است و حتی محرومیت تعلیقی داشته و دکمه لباس خود را باز کردند. مگر زمین فوتبال، لات خانه یا جای لات بازی است؟! »

مازیار ربیعی فرد مربی تیم گل گهر: «به عنوان نکته باید به عنوان یک مربی باسابقه و کسی که فوتبال اروپا را تجربه کرده باید به آقای خسرو حیدری یک پندی بدهم و آن این است که با شیرین زبانی کسی رشد نمی کند و با علم و دانش و صداقت یک مربی رشد می کند. آقای ساپینتو از ابتدای بازی در حال توهین بود و حتی ناظر به سمت نیمکت ما آمد و گفت شما که در کادرفنی‌تان مربی پرتغالی داشتید معنای این حرف های سرمربی استقلال چیست که ما معنای رکیک آن را نگفتیم.»

محمد مومنی عضو هیات مدیره باشگاه استقلال: « برای امیر قلعه‌نویی احترام خاصی قائل هستم و هر موقع در هر جایی ایشان دستوری بدهد، لازم الاجراست و تا زمانی که قلعه‌نویی روی نیمکت باشد اجازه حرف زدن به خودم نمی‌دهم، اما چطور مربیان جوان (اشاره به دستیاران قلعه‌نویی) زنجیر پاره کردند و اتفاقاتی را رقم زدند که هم تیم خودشان را به حاشیه بردند و هم استقلال را؟!»

این‌ها گوشه‌ای از اظهاراتی است که اعضای دو تیم گل گهر و استقلال مطرح کرده‌اند؛ سرشار از اتهام به طرف مقابل و هر طرف هم اصرار عجیبی دارد که ما کوچکترین بی احترامی و فحاشی انجام نداده‌ایم و طرف مقابل هرچه از دهانش در آمده به ما نسبت داده!

فرهنگ فوتبال ایران دچار نقص‌هایی است که مهمترینش، حرف زدن و در واقع «قشنگ حرف زدن» است؛ دریغ از اینکه یک طرف پیدا شود و بابت همه چیز عذرخواهی کند و بگوید بحث تمام! هنوز نمی‌دانند که باید تمرکز خود را از گذشته منحرف کنند و به سوی آینده و بازی هفته هشتم ببرند و متاسفانه سنجیده گویی هم در صحبت‌هایشان جایی ندارد. ای کاش بیشتر از یکی دو نکته اخلاقی را هم چاشنی اظهاراتی می‌کردند که نه تنها آرامشی را به دنبال ندارد، بلکه به دلیل ظرفیت پایینی که برخی افراد در انجام واکنش دارند و حتما باید پاسخ طرف مقابل را بدهند، کینه‌ها و جسارت‌ها شعله ور می‌شود و در صفحه فوتبال می‌ماند. حاشیه زدایی در فوتبال کاری غیرممکن است و پیش می‌آید که خون به مغز نرسد و یک نفر در لحظه‌ای فوران کند. اما ادامه دادنش به صلاح نیست.

نظرات

نظر دهید