گفتگوی اختصاصی با لژیونر کرمانی از اتریش

فروتن باقریان: اینجا با اهداف من سازگارتر است

گفتگوی اختصاصی با لژیونر کرمانی از اتریش

دروازه‌بان کرمانی در اروپا با بلندپروازی قصد دارد امنیت دروازه‌ها در لیگ اتریش را برای تیمش بالا ببرد.

به گزارش کرمان ساکر، زمانی که فروتن باقریان در 19 سالگی با تجربه بازی در نایمخن هلند به کرمان آمد تا درون چارچوب مس کرمان قرار بگیرد، توجه چندانی به او نشد. دروازه‌بانی که آنطور باید و شاید در کرمان مورد استفاده قرار نگرفت و دیدار با ون پارس اصفهان که او درون دروازه مس نوین در لیگ دو قرار گرفت و توانست یک تنه تیمش را صاحب امتیاز کند، جزو معدود تصویرهای درخشان از اوست که به دلیل عدم دریافت فرصت کافی در کرمان، در همین حد کم باقی ماند تا در نهایت انگیزه‌اش برای بازگشت به اروپا و این بار کشور اتریش بیشتر شود.

باقریان که تا نیم فصل با مس نوین همراه بود، به «کرمان ساکر» می‌گوید اگر دو فصل پیش در تیم مس کرمان باقی می‌ماند و خبر ترک اجباری از اردوی کرمان را به او نمی‌دادند، شاید نظرش برای بازگشت به اروپا تغییر می‌کرد. با این حال او اکنون برای شروع فصل جدید آماده است تا در فصل جدید در چارچوب دروازه‌ی تیم «FCM Traiskirchen» در سطح دوم فوتبال اتریش با نمایش کیفیت بالایش، همچنان در فوتبال اتریش و اروپا بالاتر برود.

می‌خواستم دوباره به اروپا برگردم

فروتن باقریان ابتدا درباره چگونگی بازگشت به اروپا می‌گوید: «خیلی پیگیر بودم که به اروپا بروم. کشور اتریش طی بررسی‌هایی که کردم برای پیشرفت خوب بود. آکادمی‌های خوبی دارند و فوتبالشان طوری است که باعث پیشرفت می‌شود. به دلیل نزدیک بودن به پایان نقل و انتقالات و برای دور نشدن از شرایط بازی و فوتبال با تیم «Sc mannswörth» در لیگ 3 اتریش قرار بستم و در لیگ و جام حذفی به صورت کامل بازی کردم و عملکرد بسیار خوبی داشتم. در نیم فصل دوم با دریافت پیشنهاد از تیم «Post Sv» به این تیم منتقل شدم و نیم فصل دوم با عملکرد بسیار خوب فصل را به پایان رساندم و در فصل جدید با تیم «FCM Traiskirchen» قرار حرفه‌ای بسته‌ام که در لیگ 2 اتریش هستند. تیمی که پارسال جزو 5 تیم اول لیگ دو قرار داشته است و شرایط بسیار عالی است. مربیان بسیار حرفه‌ای که سابقه مربیگری در لیگ برتر اتریش را دارند. در جام حذفی قرعه ما به تیم لیگ برتری «Altach» خورده است که امیدوارم بتوانم با حضور در این بازی عملکرد خوبی از خودم به نمایش بگذارم.»

لژیونری چطور کلید خورد؟

باقریان که قبل‌تر به واسطه حضور در باشگاه «NEC Nijmegen» هلند، طعم حضور در اروپا را چشیده بود، درباره آن دوران از فوتبال خود که سن کمتری داشت نیز گفت: «برای تیم ملی دانش آموزی در مسابقات آسیایی 4 بازی انجام دادم و در تمام فستیوال‌های ملی حضور داشتم. سپس در تیم ملی نونهالان زیر نظر آقای مصطفی قنبرپور و تیم ملی نوجوانان زیر نظر آقای حمید علیدوستی کار کردم که رزومه خوبی شد، چون بازیکن ملی محسوب می‌شدم و به همین دلیل لینک پیدا کردم با کشور هلند و دعوتنامه باشگاه «NEC Nijmegen» هم ارسال شد و در 16 سالگی رفتم آنجا تست دادم و مورد تاییدشان قرار گرفتم. در زیر 19 ساله‌های «NEC Nijmegen» در لیگ برتر بازی کردم و در نیم فصل دوم به تیم دوم باشگاه پیوستم و در جام حذفی هلند بازی کردم. وضعیتم در هلند خیلی خوب بود. تجربه عالی به دست آوردم و همان روزهای خوب در هلند باعث شد برای بازگشت به اروپا تلاش کنم. زمانی به هلند رفتم که در تیم ملی نونهالان حضور داشتم و در همان زمان به تیم ملی نوجوانان هم دعوت شدم.»

من را از رفتن به سایپا منصرف کردند اما بازی‌ام ندادند!

این دروازه‌بان کرمانی گلایه زیادی بابت وعده‌های مدیران و مربیان سابق مس دارد که او را از حضور در تیم علی دایی منصرف کردند: «در سال اول امیدها در تمرینات سایپا زیر نظر آقای علی دایی حضور داشتم اما مدیران و سرمربی وقت مس کرمان با من تماس گرفتند و من را از حضور در سایپا منصرف کردند و آمدم با مس قرارداد بستم. ولی بعدها مورد بی مهری باشگاه قرار گرفتم و هیچکدام از آن وعده ها عملی نشد و بعد از 3 سال به صورت فیکس در رده امید بازی کردن و در تیم بزرگسال حضور داشتن، در رده بزرگسالان بارها مورد بی مهری قرار گرفتم و با اینکه شایستگی و لیاقت حضور و حتی بازی در تیم بزرگسال را داشتم اما در نهایت به تیم مس نوین پیوستم.»

بازی در مس نوین اما با رویای بازگشت به اروپا

باقریان در خصوص جدایی‌اش از مس نوین به مقصد اروپا گفت: «در عین حال که با مس نوین تمرین می‌کردم به دنبال حضور در خارج از کشور بودم و فوتبالم را در اروپا ادامه بدهم. به واسطه اینکه قبلا در هلند بازی کردم دوست داشتم به اروپا برگردم. آنجا برایم قابل قبول تر بود تا کرمان! اتفاقاتی رخ می‌دهد در کرمان که خوشایند نیست. نیم فصلی که در مس نوین بودم دو بازی مقابل ون پارس و پاس در ترکیب اصلی بودم. نمی‌توانم بگویم خوب بود یا بد بود؛ به نظرم حد وسط داشت و در ادامه تغییراتی در رأس کادرفنی هم رخ داد. با این حال کنار آقای روح الله صابری که یکی از بهترین مربیان است کار کردم و تجربیات گرانبهایی کسب کردم و در نهایت در نیم فصل کارهای ویزای من برای اتریش انجام شد و از مس نوین جدا شدم.»

حالا خوشحالم که با مس کرمان نبستم

باقریان در پاسخ به اینکه اگر در مس کرمان می‌ماند، آیا ممکن بود نظرش برای پیوستن به اروپا تغییر کند یا خیر، گفت: «قطعا تاثیرگذار بود. اگر من می‌دانستم که در تیم مس بازی می‌کنم و دیده می‌شوم شاید می‌ماندم. با این حال الان خوشحال هستم که این اتفاق رخ نداد تا لژیونر شوم. اگر هم می‌ماندم آن توانایی و لیاقت را داشتم که در لیگ یک و لیگ برتر بازی کنم. ممکن بود سرنوشت فوتبالی و زندگی من تغییر کند اما بیشتر خوشحال هستم که این اتفاق رخ نداد.»

فعلا تا دو سال در اروپا می‌مانم

این دروازه‌بان لژیونر درباره برنامه‌اش برای آینده نیز اظهار داشت: «فعلا برنامه‌ای ندارم برای دو سال آینده به ایران برگردم. می‌خواهم فعلا در سطح اروپا بازی کنم و هدفم این است که حداکثر 3 سال دیگر در لیگ برتر اتریش یا سطح اول سایر لیگ‌های اروپایی بازی کنم. اما شاید در سال‌های بعدی اگر پیشنهاد خوبی از ایران برسد برگردم و بازی کنم. با این حال آینده هنوز مشخص نیست و فعلا می‌خواهم اینجا بمانم. در رشته بیزینس بین الملل در دانشگاه Modul university مشغول تحصیل هستم و همچنین در حال حاضر به دو زبان زنده دنیا ( آلمانی و انگلیسی ) مسلط هستم. ضمن اینکه اینجا فعالیت‌های خوبی داشته‌ام. کارهای مربیگری دروازه‌بانی در کنار بازی انجام می‌دهم تا بتوانم مربیگری در اروپا را هم یاد بگیرم. تمرینات اختصاصی خودم را نیز در کنار تمرینات تیمی انجام می‌دهم و سعی دارم آمادگی بالایی برای فصل جدید داشته باشم. خواهشمندم از سرمربی محترم تیم ملی ایران که نگاهی هم به بنده داشته باشند و من را به اردو های ملی دعوت کنند ، بنده در حال حاضر جوان ترین دروازبان لژیونر ایرانی هستم که به صورت حرفه ای در اروپا مشغول هستم.»

خیلی چیزها باید از ریشه در مس درست شود

وی در خصوص سقوط دو تیم مس کرمان و مس نوین به لیگ‌های پایین‌تر گفت: «گاهی نتایج مس کرمان را دنبال کردم. همچنین نتایج مس نوین را هم دنبال می‌کردم و متاسفانه هر دو تیم به رده پایین‌تر سقوط کردند که دلایل آن مثل روز برای همه روشن است و تا خیلی چیزها از پایه درست نشود وضعیت بهتر نخواهد شد نه تنها در رده بزرگسالان بلکه در پایه های باشگاه نیز به همین شکل است.»

نظرات

نظر دهید