بذر گل‌گهر با برنامه‌ریزی کاشته شد

ایراد گرفتن به این باشگاه دشوار است

بذر گل‌گهر با برنامه‌ریزی کاشته شد

در این سال‌ها کمتر دیده‌ایم که واژه‌های منفی برای گل گهر سیرجان در رسانه‌ها به کار برده شود. این باشگاه توجهی به حواشی ندارد و مدیران بر اساس یک دستور مشخص و درست، اهداف این باشگاه را به خوبی پیش می‌برند.

به گزارش کرمان ساکر، گل گهر سیرجان حالا یک نام معمولی در ورزش ایران نیست. این باشگاه بعد از صعود تیم فوتبال به لیگ برتر، هر سال به اعتبارش در ورزش ایران افزوده است و کمتر کسی می‌تواند از فعالیت‌های این باشگاه ایراد بگیرد. باشگاهی از دل یک شهر صنعتی که بخشی از اعتبار خود را با خوش حسابی در ورزش و به خصوص در فوتبال ایران کسب کرده اما بخش زیادی از این اعتبار، به نظم حاکم در این باشگاه مربوط می‌شود که ساختار صحیح توام با کمترین تغییرات مدیریتی باعث شده فعالیت‌های این باشگاه ناقص نماند.

بی تردید تیم فوتبال گل گهر سیرجان نماد اصلی این باشگاه است. به نظر می‌رسد باشگاه گل گهر برنامه‌هایش را از سال‌های گذشته برای برند سازی تیم فوتبال در سطح اول کشور به خوبی پیاده کرده است. به گونه‌ای که ابتدا در فصل 98-99 جایگاه گل گهر در لیگ برتر با چنگ و دندان حفظ شد تا این باشگاه به سراغ برنامه‌های بعدی برود. برنامه‌ی بعدی گل گهر، جذب چهره‌های شاخص فوتبال ایران برای افزایش اعتبار و برند در فوتبال بود. امیر قلعه نویی به همراه چند ستاره‌ فوتبال ایران به دلیل پشتوانه‌ی مالی بسیار خوب گل گهر راهی این تیم شدند و توانستند جایگاه گل گهر را از یک تیم معمولی به یک تیم مدعی، حداقل برای کسب سهمیه برسانند.

گل گهر هرچند موفق به کسب سهمیه نشد اما نتیجه برای سیرجانی‌ها رضایت بخش بود. تیمی از یک شهرِ کوچکِ صنعتی و معدنی تبدیل به یکی از تیم‌های جذاب فوتبال ایران شد و این یعنی برنامه‌ی گل گهر برای افزایش برند در فوتبال ایران با موفقیت همراه بوده است. البته در لابلای سه فصلی که امیر قلعه نویی در قامت سرمربی گل گهر حضور داشت، چندین حاشیه به سوی باشگاه گل گهر روانه شد اما کنترل و مدیریت این حواشی به دلیل ساختار مناسب باشگاه گل گهر، کمترین آسیب را به وجهه و اعتبار این باشگاه وارد کرد.

شاید زمانی که فدراسیون فوتبال از باشگاه گل گهر برای حضور امیر قلعه نویی روی نیمکت تیم ملی درخواست رضایت کرد، مدیران شرکت و باشگاه گل گهر مخالفتی با قطع همکاری با سرمربی تیم ملی نداشتند. واقعیت این است که سه فصل برای افزایش آوازه با نام قلعه نویی و ستاره‌ها کافی بود و وقت آن رسیده بود که باشگاه گل گهر به سراغ برنامه‌های بعدی برود. نگاه این باشگاه به فوتبال حرفه‌ای است و برای آینده و درآمدزایی برنامه ریزی شده است. گل گهر دیگر نمی‌خواست با هزینه‌های کلان مورد توجه فوتبالی‌ها باشد و در ابتدای فصل، بعد از استخدام مارینوس اوزونیدیس دیدیم که این باشگاه بر خلاف سال‌های گذشته به سوی جذب ستاره‌ها نرفت و برعکس، بازیکنانی جذب شدند که در برنامه‌های آینده موثر باشند و بتوانند با بروز توانایی‌های خود، به گل گهر سودرسانی کنند.

این روزها نیز آنچه که قابل حس و روشن است، نگاه گل گهر به بازیکنان جوان و حتی نوجوان است که در سایه‌ی نظم حاکم شده در این باشگاه، فرصت رشد به آن‌ها اعطا می‌شود و به نظر می‌رسد سرمربی یونانی گل گهر نیز همسو با تفکرات باشگاه قرار دارد. اکنون ذره‌ای از اعتبار و شایستگی گل گهر کم نشده؛ بلکه این باشگاه با نگاه حرفه‌ای به فوتبال، مورد تحسین عمومی قرار دارد و در آینده‌ای نه چندان دور، بذر نظم را با آرامش برداشت خواهد کرد. نکته‌ی مهم دیگری نیز که در مورد فعالیت‌های باشگاه گل گهر وجود دارد، دوری جستنِ این باشگاه از فعالیت در رشته‌های مختلف ورزشی است و این باعث می‌شود تمرکز باشگاه از تیم‌های اصلی منحرف نشود. گل گهری‌ها با عنوان «آکادمی قهرمانی گل گهر» برای تیم‌های فوتبال پایه و تیم‌های والیبال، بسکتبال، دوومیدانی و کشتی، محوریت کار خود را بر اساس رشد اصولی و توجه به سرمایه‌های بومی قرار داده‌اند و به دنبال فعالیت‌هایی که شاید در جامعه تاثیرگذار باشند.

نظرات

نظر دهید