باید جغرافیای فوتبال ایران را تغییر بدهید!

در صورت قربانی کردن مس رفسنجان؛

باید جغرافیای فوتبال ایران را تغییر بدهید!

ای کاش جریان تندی که برای سقوط مس رفسنجان در فضای رسانه‌ای فوتبال ایران حاکم شده است، تمام وجود این فوتبال را در برمی‌گرفت.

به گزارش کرمان ساکر، مدتی است که افشای پرونده‌ی فساد فوتبالی در باشگاه مس رفسنجان، تبدیل به اصلی‌ترین بحث فوتبال ایران شده است. مسئولان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، مدیران سابق باشگاه مس رفسنجان، سرمربی سابق این تیم، چهره‌های مشهور رسانه‌ ورزشی و چندین دلال و مدیربرنامه در این پرونده‌ی سنگین مورد شائبه و اتهام قرار گرفته‌اند و این احتمال بسیار بالاست که در ادامه شاهد رونمایی از دیگر چهره‌های شاخص در این فساد فوتبالی باشیم که شاید در مخیله کسی نمی‌گنجید!

بررسی این پرونده از سوی نهادهای قضایی و امنیتی در استان کرمان به صورت جدی دنبال می‌شود و کسانی که رد پایی از آن‌ها در این پرونده وجود دارد، حداقل یک بار در این نهادها مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. بررسی موشکافانه و برخورد قاطع با جزء به جزء عوامل این پرونده، خواسته‌‌ی صریح عمومی است و در استان کرمان نیز بدون توجه به خدشه‌ای که ممکن است به اعتبار و حیثیت فوتبال کرمان وارد شود، همه منتظر روشن شدن ابعاد این پرونده هستند اما آنچه که اهالی فوتبال استان و شهر رفسنجان را نگران کرده، سخن از سقوط مس رفسنجان به رده‌های پایین‌تر است.

سقوط مس رفسنجان به لیگ‌های پایین‌تر در حالی هر روز با جریانی به تندی هرچه بیشتر این باشگاه را مورد هدف قرار می‌دهد که در ابتدا مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال در نامه‌ای خطاب به رئیس دادگستری استان کرمان خواهان دریافت اطلاعات و جزئیات این پرونده شد تا کمیته اخلاق فدراسیون بتواند با حساسیت بیشتری موضوعات فوتبالی آن را بررسی کند. روز گذشته اما مجید زین الدینی سرپرست سابق باشگاه مس رفسنجان که یکی از متهمان اصلی پرونده محسوب می‌شود، بعد از خروج از جلسه کمیته اخلاق و در حالی که با سرعت سعی داشت به محیطی بدون هیاهو برسد، اعلام کرد که در این پرونده عزمی برای قربانی کردن یک تیم شهرستانی وجود دارد تا نگرانی‌ها پیرامون سقوط مس را تشدید کند.

باشگاه مس رفسنجان که این سناریو را جدی‌تر می‌بیند، پس از جلسه کمیته اخلاق و در ساعات پایانی شب اعلام کرد که حسین پورمحمدی و محرم نویدکیا برای ادامه همکاری در فصل آینده به توافق رسیده‌اند و برنامه ریزی برای فصل آینده و فعالیت تیم فوتبال مس در نقل و انتقالات تابستانی سریعا بعد از رقابت‌های جام حذفی انجام خواهد شد. این شاید تنها واکنشی بود که باشگاه مس می‌توانست به حواشی روزهای اخیر نشان بدهد و بی توجهی خود را به آن‌ها اعلام کند. خصوصا که تیم فوتبال مس در آستانه‌ یکی از مهمترین بازی‌های تاریخ خود نیز قرار دارد و باید روز شنبه در اراک، مصاف نیمه نهایی جام حذفی را مقابل آلومینیوم برگزار کند اما از سوی دیگر نمی‌توان تاثیرات منفی حواشی اخیر را در آرامش و تمرکز مسی‌ها پیش از مصاف نیمه نهایی انکار کرد که بی تردید سخت‌ترین روزهای کاری محرم نویدکیا روی نیمکت مس را نیز رقم زده است.

مشخص است که قدرت این جریان که سعی در قربانی کردن تیم فوتبال مس رفسنجان دارد، کم نیست. برخی مسئولان سازمان لیگ از رسوایی فوتبال ایتالیا و سقوط یوونتوس به سری B برای مثال استفاده کرده‌اند که در صورت احراز تخلف در نتایج لیگ یک در فصل 98-99، مس ممکن است به لیگ پایین‌تر فرستاده شود اما این سوال وجود دارد که آیا با گذشت 4 سال، چنین تصمیمی برای مجموعه‌ی فعلی بی رحمانه نیست؟!

در همان فصل حتی روی صعود آلومینیوم اراک و رسول خطیبی به لیگ برتر ابهامات زیادی وجود داشت و در تمام این سال‌ها که نگاهمان به توپ فوتبال، مسائل و حواشی اطراف آن بوده، هیچکس روی سلامت رقابت‌های لیگ یک قسم نخورده است. نه تنها در لیگ یک، بلکه تمام سطوح فوتبال ایران با شک و شائبه همراه بوده و تنها روح فوتبال نادیده گرفته شده است. حقیقت تلخ فوتبال ایران چیزی جز یک «فساد گسترده» نیست که اگر تمام بخش‌های دولتی و خصوصی که از فوتبال حمایت می‌کنند، همانند شرکت مس برای بررسی پرونده‌ها عزم جدی پیدا کنند، جغرافیای فوتبال ایران در لیگ‌های مختلف دچار تغییرات چشمگیر خواهد شد!

نظرات

نظر دهید